Albania: Sali Berisha

Living in Shkoder writes about Albanian PM and ex-president Sali Berisha.

1 comment

  • shqiperia, nje popull qe se kupton se cfare eshte e mira apo e keqja, se kush po e fundos shtetin dhe kush po punon per ta ngrit. shpirterisht me vjen keq per njerezit qe humben jeten ne kete demonstrate. saliu flet si nje njeri i sinqerte, si nje njeri qe po punon per shqiperine, si nje njeri qe e ka sjelle shqiperine ne nje pozite qe gazetaret dhe thjeshte populli kane rike te flasin keq per partine demokratike, sikur te flisnin per enver hoxhen. demokracia, une demokrat jam, por jam demakracine qe eshte ne kushtetute, sikur eshte e shkruar ne kushtetute, por jo me demokracine qe implementon sali berisha. politikanet shqiptar sot flasin, flasin, po nuk dihet se cfare tu besohet, se kush po genjen ose kush po flet te verteten. Kjo eshte nje situate qe duhet implementuar inteligjenca, diplomacia, profesionalizmi, jo vjedhja mashtrimi dhe perfundo nje autostrade dhe ler ujerat e zeza te derdhen ne plazhin e durresit, lidh veriun me jugun, lidh kosoven me shqiperine me autostrade kur ai nuk ka rruge qe lidh qytetet e shqiperise. parlamenti, qe mund te jete parlamenti qe ndoshta po me shtyn te perdor nje term vullgare “stalle lopesh” kur kryetarja e parlamentit eshte nje femer qe duhet te jete shembull per te gjitha femrat e shqiperise ajo flet sikur te iste nje tifoze futbolli qe sduket qe ka asnje pike inteligjence apo profesionalizmi apo diplomaci qe nje politikane ose politikan duhet te kete te jete ne pushtet. Pushteti nuk eshte nje karrige qe duhet perdorur kundra popullit, qe duhet perdor per shpenzuar taxat e popullit. rrofte ai qe e ka ne zemer shqiperine, dhe shpresoj qe europa ti fusin prape vizat ne efekt per popullin shqiptar qe ta dije populli shqiptar po denohet nga polotikanet qe po drejtojne shqiperine, qe ata po e fundosin shqiperine, qe politikanet po pasurohen qe edhe niperit dhe mbesat e ketyre politikaneve e kane jeten financiare te siguruar dhe mazhoranca e popullit shqiptar jane te pa pune, pa ardhje ekonomike dhe ka edhe te pa strehe, kemi shkodren si shembull, nuk me intereson se kush e kishte fajin, por pyetja qe duhet bere vetes eshte “duhet te kishte ndodhe nje gje e tille kur politikanet i kishin gjerat ne dore?” populli e ka ne dore fatin e vet, dhe jo nje doktor, apo artist, apo qoban, aponje qe ka mbaruar ekonomine apo biologji ose veterinari. shkenca politike,

Join the conversation

Authors, please log in »

Guidelines

  • All comments are reviewed by a moderator. Do not submit your comment more than once or it may be identified as spam.
  • Please treat others with respect. Comments containing hate speech, obscenity, and personal attacks will not be approved.